• ANTON, Peter
  • ARMAN
  • ATASH, Metis
  • BAECHLER, Donald
  • BALKENHOL, Stephan
  • BARKLEY, John
  • BEAUMONT, Hanneke
  • BIERK, David
  • BLANDINO, Carmelo
  • BOCHNER, Mel
  • BURDENY, David
  • CASSON, Simon
  • CHADWICK, Lynn
  • CHAKI, Yehouda
  • CHERBUIN, Daniel
  • CHIHULY, Dale
  • CICANSKY, Victor
  • CLOSE, Chuck
  • COLE, Darlene
  • COTTON, Will
  • CRAIG-MARTIN, Michael
  • DAVENPORT, Ian
  • DE GRAAF, Jason
  • DEFRANCESCA, Franco
  • DEFRANCESCA, Sophie
  • DINE, Jim
  • DOWNEY, Shaun
  • DREBIN, David
  • DUBUFFET, Jean
  • ELLIOTT, Joan
  • FAFARD, Joe
  • FENNIAK, Paul
  • FERTIG, David
  • FISCHL, Eric
  • FOX, Stephen
  • FURUNES, Anne-Karin
  • GARFIN, Judy
  • GAUCI, Gerard
  • GLASS, T.M.
  • HARRINGTON, Michael
  • HENRY, Sean
  • HICKS, Nicola
  • HIRST, Damien
  • HOCKNEY, David
  • HODGKIN, Howard
  • HOFER, Candida
  • HOFFER, Peter
  • HOPKINS, Tom
  • HORNYAK, Jennifer
  • HUGHES, Patrick
  • INDIANA, Robert
  • JEAN, Fabian
  • JENSEN-NAGLE, Joshua
  • KAHN, Wolf
  • KATZ, Alex
  • KOONS, Jeff
  • KRAUSZ, Peter
  • LAHEY, James
  • LALIBERTE, Norman
  • LANG, Mark
  • LEFEBVRE, Pierre
  • LEMAY, Ysabel
  • LIGARE, David
  • MARANDA, Nathalie
  • MARCHESSAULT, Robert
  • MARCK
  • MARTIN, Jason
  • MASINO, Alexandre
  • MCINTOSH, Brent
  • MONET, André
  • MUNIZ, Vik
  • MYERS, Marcia
  • NARA, Yoshitomo
  • NÖGER, Udo
  • OPIE, Julian
  • OZERI, Yigal
  • PAYETTE, Jacques
  • PHOTOREALISM
  • POLIDORI, Robert
  • PRATT, Barbara
  • PROVOST, Jean-Francois
  • PUJOL, Joan
  • RAMOS, Mel
  • REAFSNYDER, Michael
  • RICHARD, Alvin
  • ROUSSO, Paul
  • RUEL, Nicolas
  • RYDER, Sophie
  • SAMARAS, Lucas
  • SCHERMAN, Tony
  • SCHMITZ-SCHMELZER, Harald
  • SELIGER, Jonathan
  • SEMPLE, Glen
  • SILVERS, Robert
  • SLONEM, Hunt
  • SONMOR, Kevin
  • SPARROW, Lucy
  • SULTAN, Donald
  • URZICA, Paula
  • VALKO, Andrew
  • VAN HOVE, Francine
  • VEASEY, Nick
  • VEILHAN, Xavier
  • VITALI, Massimo
  • WALKER, Jason
  • WATEROUS, Jane
  • WEBSTER, John
  • WESSELMANN, Tom
  • YOUNG, Gordon
  • YOUNG, Russell
  • Montreal Artists

    ANTON, Peter

    ARMAN

    ATASH, Metis

    BAECHLER, Donald


    BALKENHOL, Stephan

    BARKLEY, John

    BEAUMONT, Hanneke

    BIERK, David


    BLANDINO, Carmelo

    BOCHNER, Mel

    BURDENY, David

    CASSON, Simon


    CHADWICK, Lynn

    CHAKI, Yehouda

    CHERBUIN, Daniel

    CHIHULY, Dale


    CICANSKY, Victor

    CLOSE, Chuck

    COLE, Darlene

    COTTON, Will


    CRAIG-MARTIN, Michael

    DAVENPORT, Ian

    DE GRAAF, Jason

    DEFRANCESCA, Franco


    DEFRANCESCA, Sophie

    DINE, Jim

    DOWNEY, Shaun

    DREBIN, David


    DUBUFFET, Jean

    ELLIOTT, Joan

    FAFARD, Joe

    FENNIAK, Paul


    FERTIG, David

    FISCHL, Eric

    FOX, Stephen

    FURUNES, Anne-Karin


    GARFIN, Judy

    GAUCI, Gerard

    HARRINGTON, Michael

    HENRY, Sean


    HICKS, Nicola

    HIRST, Damien

    HOCKNEY, David

    HODGKIN, Howard


    HOFER, Candida

    HOFFER, Peter

    HOPKINS, Tom

    HORNYAK, Jennifer


    HUGHES, Patrick

    INDIANA, Robert

    JEAN, Fabian

    JENSEN-NAGLE, Joshua


    KAHN, Wolf

    KATZ, Alex

    KOONS, Jeff

    KRAUSZ, Peter


    LAHEY, James

    LALIBERTE, Norman

    LANG, Mark

    LEFEBVRE, Pierre


    LEMAY, Ysabel

    LIGARE, David

    MARANDA, Nathalie

    MARCHESSAULT, Robert


    MARCK

    MARTIN, Jason

    MASINO, Alexandre

    MCINTOSH, Brent


    MONET, André

    MUNIZ, Vik

    MYERS, Marcia

    NARA, Yoshitomo


    NÖGER, Udo

    OPIE, Julian

    OZERI, Yigal

    PAYETTE, Jacques


    PHOTOREALISM

    POLIDORI, Robert

    PRATT, Barbara

    PROVOST, Jean-Francois


    PUJOL, Joan

    RAMOS, Mel

    REAFSNYDER, Michael

    RICHARD, Alvin


    ROUSSO, Paul

    RUEL, Nicolas

    RYDER, Sophie

    SAMARAS, Lucas


    SCHERMAN, Tony

    SCHMITZ-SCHMELZER, Harald

    SELIGER, Jonathan

    SEMPLE, Glen


    SILVERS, Robert

    SLONEM, Hunt

    SONMOR, Kevin

    SPARROW, Lucy


    SULTAN, Donald

    URZICA, Paula

    VALKO, Andrew

    VAN HOVE, Francine


    VEASEY, Nick

    VEILHAN, Xavier

    VITALI, Massimo

    WALKER, Jason


    WATEROUS, Jane

    WEBSTER, John

    WESSELMANN, Tom

    YOUNG, Gordon


    YOUNG, Russell